Książkę można uznać za jeden z najbardziej trafionych prezentów dla dziecka, niezależnie od jego wieku. Wynika to m.in. z obszerności oferty rynkowej i możliwości dopasowania poziomu publikacji do wieku docelowego odbiorcy. Dzięki książkom dzieci zyskują możliwość zgłębiania wiedzy i poznawania świata. Niektórzy uznają je za staromodne i niekoniecznie potrzebne. Jednak prawda jest zupełnie inna. Dziecko dzięki książce rozwija swoją wyobraźnię czy uczy się odpowiednich zachowań lub różnych elementów z naszego codziennego otoczenia, które przedstawiane są w ciekawy sposób.

Bestsellery dziecięce

To obco brzmiące określenie dotyczy pozycji wśród literatury dla dzieci, które najlepiej się sprzedają. Oznacza to, że są najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez rodziców i młodych czytelników. Jeśli chcielibyśmy nabyć jedną z nich w formie prezentu, warto wcześniej dowiedzieć się czy dziecko już takiej nie posiada lub czy jakiejś serii książek nie zbiera. Wówczas mamy jeszcze większe szanse na dobranie idealnie trafionego prezentu.

Książki aktywizujące dla maluchów

W ofercie każdej księgarni, znajdziemy mnóstwo pozycji również dla najmłodszych. Książki nazywane aktywizacyjnymi przeznaczone są dla dzieci w wieku od 0 do 2 lat. Są niezwykle kolorowe i bogato ilustrowane, jednocześnie skutecznie rozwijają kreatywność maluchów, ich umiejętności grafomotoryczne czy spostrzegawczość. Z pewnością nabycie ciekawej pozycji dla tak małego dziecka świetnie się sprawdzi, gdyż one same chętnie oglądają książeczki, co stymuluje ich rozwój.

Książka dla przedszkolaka

Dzieci w wieku przedszkolnym, takie od 3 do 5 lat, powoli rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem literek, cyferek i nauką czytania, jednocześnie stale doskonalą swoje zdolności manualne, które pozwolą nauczyć się pisać. Książki dla dzieci w tym wieku powinny więc wspierać je w dążeniu do poznawania. Świetnie sprawdzą się rozmaite wyklejanki, szlaczki czy kolorowanki. Obecnie na rynku dostępne są również ich połączenia z bajkami, przez co dziecko wspólnie z rodzicem zgłębia historyjkę, a następnie rozwiązuje dostosowane do wieku zadania.

Książki aktywizujące

Dziecko przedszkolne, jak i takie na początku swojej drogi w szkole podstawowej chętnie będzie słuchało bajek, opowiadań czy wierszy czytanych przez rodziców. W księgarniach znajdziemy całe mnóstwo ciekawych pozycji, które z pewnością zainteresują małych czytelników. A gdy dziecko w podstawówce zacznie płynnie czytać to być może ono przeczyta mamie i rodzeństwu bajkę i sprawi mu to przyjemność, podobnie jak wcześniejsze, codzienne, wspólne czytanie, które z pewnością zachęca do sięgania po książkę.

Pozycje edukacyjne

Są to książki przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Część z nich pomaga w nauce, inne pozwalają na pogłębianie pasji i poznawanie nowych dziedzin. Dzięki nim dziecko może się skutecznie uczyć i rozwijać, jak również niejednokrotnie zadziwić nauczyciela w szkole. Ich wybór jest bardzo szeroki i z pewnością znajdziemy coś w guście konkretnego dziecka. Pamiętajmy jednak aby zasięgnąć języka u rodziców dziecka, gdyż jeśli coś szczególnie lubi to daną książkę może już posiadać.