Dzieciom, szczególnie tym najmłodszym trudno skoncentrować uwagę na konkretnej rzeczy czy czynności przez dłuższy czas. Z tego prostego powodu, najlepszą formą nauki jest zabawa, która również powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb i możliwości dziecka w określonym wieku. Jedną z form nauczania, która w późniejszym wieku, wykorzystywana jest również przez nauczycieli na lekcjach, jest piosenka.

Dlaczego piosenki uczą?

Jest kilka aspektów, które wpływają na to, że piosenka może nasze dzieci dużo nauczyć. Po pierwsze odpowiednie ułożenie słów. Są one skomponowane w taki sposób, aby ich zapamiętywanie było jak najłatwiejsze, oprócz tego, nawet jeśli w zabawny sposób, to coś przekazują. Informacje mogą być dosłowne, ale mogą również prowadzić do morału, który sprawi, że u dzieci pojawi się konkretna myśl, doświadczenie, wyczulenie na konkretną sytuację czy zachowanie.

Nie bez znaczenia jest również melodia. W piosenkach dla dzieci najczęściej są one wesołe, skoczne, jak również stosunkowo proste, aby śpiewanie nie sprawiało maluchom trudności. Z pewnością wiele osób zauważy również po sobie, że niektóre melodie „same wpadają w ucho”, przez co później przez cały dzień je nucimy i podśpiewujemy. Pewna część naszego mózgu rejestruje melodie i odtwarza je w naszej pamięci, dzięki temu łatwiej nam przypomnieć sobie i dopasować do niej słowa, przez co szybciej je zapamiętamy.

Najlepsze piosenki dla dzieci

Piosenki i teledyski dla dzieci znajdziemy na różnego rodzaju kanałach telewizyjnych z bajkami dla najmłodszych, są również w sieci. Pamiętajmy jednak, jako rodzice, że nie wszystko, co zostało nazwane, jako odpowiednie dla dzieci, istotnie takie będzie, szczególnie w Internecie. Warto wcześniej nagranie obejrzeć samodzielnie i sprawdzić, czy przypadkiem nie pojawiają się reklamy dla dorosłych. Korzystajmy również z zaufanych źródeł, takich jak, chociażby kanały na serwisie youtube.com przeznaczone dla dzieci czy strony telewizji dla dzieci. Znajdziemy tam dużą ilość edukacyjnych piosenek dla dzieci, w przystępnej dla nich formie.

Zaśpiewaj wspólnie ze swoim maluchem „Jedzie pociąg z daleka”, „Kosi, kosi łapci” czy „Dziadek fajną farmę miał”. Bawcie się i uczcie wspólnie w domowym zaciszu, a gdy przez chwilę musisz zająć się czymś innym, włącz dziecku piosenki lub wspólnie śpiewajcie je z pamięci przy innych domowych czynnościach. Twoje dziecko nie tylko nauczy się wielu nowych rzeczy, ale również poprawi mu się pamięć i koncentracja.