Dzieci uwielbiają wszystkie zabawki. To, którymi chcą się w danej chwili bawić, zależy od wielu czynników – często po prostu od ich nastroju. Wybór odpowiednich zabawek to rola rodzica. Krąży przekonanie, że drewniane zabawki są lepsze i bardziej dostosowane do potrzeb dzieci. Jednak nasze pociechy często, wbrew woli rodziców, sięgają po te plastikowe, które są bardziej kolorowe, więc rzucają się w oczy i wydają im się atrakcyjniejsze. Jednak czy plastikowe zabawki faktycznie są gorsze od drewnianych? W poniższym tekście porównujemy zalety obu produktów, aby łatwiej było Wam dokonać wyboru.

Zabawki drewniane dla dzieci doskonale rozwijają wyobraźnię

Rozwój kreatywności oraz wyobraźni jest bardzo ważny w życiu naszego dziecka. Zabawki z drewna mają pod tym względem ogromną przewagę nad plastikowymi. Z reguły są one proste, mniej oczywiste oraz pozbawione wielu szczegółów. To wszystko sprawia, że nasza pociecha w trakcie zabawy ma duże pole do popisu.

Drewniane zabawki nie podsuwają dzieciom oczywistych rozwiązań i pozwalają im na mnóstwo samodzielności w trakcie zabawy. Już następnego dnia w czasie zabawy można wpaść na nowe pomysły, bo trudno będzie powtórzyć schematy wymyślone wcześniej. Jest to niezwykła zaleta zabawek z drewna dla dzieci. Z plastikowymi jest już inaczej – często mają one jedno konkretne przeznaczenie, więc wyobraźnia już nie musi pracować. Dlatego nie rozwijają aż tak wyobraźni i nie wpływają na kreatywność dziecka – mówi specjalista firmy linkbaby.pl

Plastikowe zabawki łatwiej utrzymać w czystości

W kwestii higieny plastikowe zabawki mają znaczącą przewagę nad tymi drewnianymi. Bez problemu można je umyć w zwykłej wodzie z płynem. Z drewnianymi zabawkami jest trochę trudniej, ale też znajdzie się rozwiązanie. Można je oczyścić parownicą, która bez problemu zabije wszystkie zarazki, a nie zniszczy przy tym materiału, z którego zostały wykonane.

Drewniane zabawki są wytrzymałe i przyjazne środowisku

Obecnie przywiązuje się ogromną uwagę do tego, czy otaczające nas przedmioty są przyjazne środowisku. Zabawki dla dzieci z drewna doskonale spełniają to zadanie. Ich utylizacja jest znacznie łatwiejsza niż w przypadku zabawek plastikowych. Drewno to naturalny materiał, więc nie szkodzi środowisku. Dodatkowo jest bardzo wytrzymałe.

Drewno ulega uszkodzeniu znacznie trudniej niż plastik. Nie bez powodu z tego materiału produkuje się meble. Jest to bowiem materiał, który wiele przetrwa. Tak samo jest z drewnianymi zabawkami – dziecku trudniej będzie je zniszczyć – mówi ekspert z linkbaby.pl

Dzieci kochają plastikowe zabawki

Chcemy, żeby nasze dziecko bawiło się drewnianymi zabawkami, a ono zdecydowanie chętniej sięga po plastikowe? Nic dziwnego – są one kolorowe, bardziej przyciągają wzrok i wydają się atrakcyjniejsze. Plastikowe zabawki mają też więcej funkcji i akcesoriów, które warto docenić. Często skupiają się na jednej formie zabawy, ale za to takiej, na którą nasza pociecha prawdopodobnie sama by nie wpadła. Nie sposób więc nie doceniać ich wartości edukacyjnej. Dodatkowo coraz nowsze rozwiązania sprawiają, że nasza pociecha szybko się nimi nie znudzi.

Drewniane czy plastikowe – które w końcu wybrać?

Zabawki z drewna dla dzieci doskonale rozwijają wyobraźnię i są przyjazne dla naszych pociech. Jednak plastikowe zabawki również mają swoje zalety. Te wykonane z dobrej jakości materiałów są całkowicie bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla dzieci. Dodatkowo często mają dużą wartość edukacyjną. Najlepiej więc wprowadzić urozmaicenie i kupować różne zabawki. Nasze maleństwo będzie szczęśliwe, a my nie będziemy się martwić, że zaniedbamy jego rozwój. Warto też pamiętać, że klocki doskonale spełniają swoją rolę, niezależnie od tego, z którego materiału są wykonane. Zarówno te drewniane, jak i plastikowe to doskonała zabawka dla Twojego dziecka.