Pamiętacie jeszcze swojego ukochanego misia, którym najlepiej bawiliście się w dzieciństwie? A ile czasu poświęcaliście na tworzenie budowli z prostych, a jednak niezwykle pasjonujących klocków? No właśnie, kilka ulubionych zabawek, jakie zapadły Wam w pamięć, to były właśnie te, które pobudziły Waszą wyobraźnię i zapewniły Wam najlepszą zabawę. Reszta prawdopodobnie wypełniała tylko Waszą przestrzeń, a tego dzieci potrzebują w najmniejszym stopniu.

Czego zatem do zabawy potrzebują Wasze dzieci? Oczywiście zabawek, ale właściwie dobranych i odpowiednio zróżnicowanych. Zabawa kształtuje bowiem umiejętności psychosomatyczne i społeczne, pomaga poznać otoczenie, poprzez rozbudzanie kreatywności i ciekawości świata.

Jak wybrać zabawkę dla dziecka

Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka to pewnego rodzaju proces. Przed zakupem warto zastanowić się, po co właściwie będzie potrzebna. Czy ma zająć tylko uwagę Malucha, gdy rodzice nie mogą poświecić mu uwagi, czy też powinna nieść za sobą możliwości edukacji i rozwoju?

Dobra zabawka pobudza do aktywności, rozwija logiczne myślenie, koordynację i kreatywność. Im będzie prostsza, tym bardziej pobudzi do zabawy. Taka natomiast, która (choć piękna i kolorowa) da dziecku gotowe rozwiązania, sprawi, że Maluch będzie bierny i szybko się nią znudzi. Dobra zabawka natomiast otworzy przed dzieckiem wiele możliwości, dlatego będzie wspierać jego rozwój i być może zapadnie mu w pamięć na dłużej.

Warto pamiętać, by zabawka była dobrana zarówno do wieku jak i możliwości dziecka. Niedopasowany poziom trudności może Malucha albo zniechęcić, albo znudzić, dlatego wybór nie jest prosty.

Nie kupujmy od razu całej góry zabawek, dając dziecku możliwości wyboru. Wystarczy, że podarujemy mu jedną właściwą raz na jakiś czas, aby mogło poświęcić jej więcej czasu, poznać możliwości i uruchomić wyobraźnię.

My proponujemy Wam trzy proste, a zarazem rozwijające zabawki, które będą wspierały rozwój dziecka w każdym wieku.

Klocki do budowania

Budowanie rozwija myślenie przestrzenne no i oczywiście pobudza wyobraźnię. Maluchy najczęściej zaczynają od zburzenia wieży zbudowanej przed rodziców, przez co poznają także podstawowe zasady fizyki. Starsze dzieci zaczynają wymyślać coraz to ciekawsze budowle, a jeszcze inne maluchy używają klocków do wielu zabaw, np., jako ciastko dla lali, towar na ciężarówce czy lekarstwo na kaszel. Zabawę klockami można także połączyć z nauką literek lub cyferek. Świetną propozycją będą Drewniane Klocki Kreatywne marki Plan Toys, dostępne na przykład w sklepie internetowym bobomio.pl.

Coś do układania

Dziecko potrzebuje puzzli i układanek bez względu na wiek i płeć. To nauka koncentracji, logicznego myślenia i spostrzegawczości. Puzzle uczą cierpliwości i nagradzają ostatecznym efektem. Dzieci chętnie korzystają z przeróżnych układanek niemal od początku. W tej grupie znajdują się także sortery dla najmłodszych i przeróżne układanki logiczne. Na początek ciekawym pomysłem mogą być Drewniane Puzzle Sensoryczne „Moje Pierwsze Zwierzątka” marki Janod, natomiast starsze dzieci można zachęcić do poznawania świata poprzez układanie Puzzli Magnetycznych na mapie świata, tej samej firmy. Oba produkty są również dostępne w sklepie dla dzieci bobomio.pl.

Najlepszy przyjaciel

Przytulanki, szczególnie te ulubione uczą dzieci empatii. Dzieci tworzą z misiem czy lalą prawdziwą więź i często przypisują zabawce osobowość. Dzięki takiej zabawie, dziecko tworzy swoje pierwsze relacje, zanim jeszcze pozna nowych kolegów w przedszkolu. Maluch odgrywa pewne role, opiekuje się „przyjacielem”, dba o jego samopoczucie i zauważa, że jest smutny. W życiu każdego dziecka jest zawsze taka jedna zabawka, do kochania i przytulania. Tak bliski kontakt wymaga od nas właściwego wyboru materiału, z jakiego przytulanka jest wykonana, w końcu często też będzie towarzyszyła dziecku w nocy. My polecamy miękkie i bezpieczne przytulanki z serii Zoopreme marki Don By Deer – ich kolorystyka skupia uwagę już najmłodszych niemowlaków, a nowoczesny design sprawia, że uwielbiają je także starsze dzieci. Wszystkie rodzaje przytualnek tej marki znajdziecie w wklepie bobomio.pl.

Bez względu na to jak piękna, kolorowa i rozwijająca będzie zabawka, zawsze trzeba sprawdzić, czy jest bezpieczna dla Waszego Maluszka. Bezpieczne zabawki posiadają liczne certyfikaty i atesty, które łatwo można sprawdzić w opisie albo na opakowaniu. Jeśli macie wątpliwości, co do składu i pochodzenia danego produktu, zapraszamy na stronę sklepu bobomio, gdzie wszystkie oferowane produkty spełniają wymogi, by mogły być użyte dla dzieci już od momentu urodzenia.