Właściwe przechowywanie mleka matki pozwala na uzyskanie możliwości wyjścia z domu mamom karmiącym bez konieczności wracania biegiem na karmienie. Jednak samo odciągniecie z pomocą laktatora nie wystarczy. Z zastosowaniem specjalnych pojemników możemy umieścić go w lodówce, a w odpowiednich woreczkach w zamrażarce. Jednak jak to zrobić aby w momencie podania mleko było równie wartościowe jak to które dziecko pije bezpośrednio z piersi?

Jak przechowywać pokarm?

Woreczki i pojemniki do przechowywania pokarmu – woreczki są sterylne i można je stosować jednorazowo, pojemniki i butelki natomiast są wielorazowego użycia, po odpowiednim wyczyszczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych akcesoriów. Praktyczne są woreczki, które można przyczepić bezpośrednio do laktatora, bo mleka nie trzeba przelewać. Dobrze również jeśli posiadają miarkę nadrukowaną na sobie oraz naklejki na których mamy możliwość opisania zawartości i daty przed włożeniem do zamrażalnika lub lodówki.

MLEKO MATKI PRZCHOWUJEMY JEDYNIE W SPECJALNIE DO TEGO PRZEZNACZONYCH POJEMNIKACH I WORCZKACH – są one wykonane z odpowiednich materiałów. Skorzystanie ze zwykłego słoika z metalową zakrętką może spowodować zmiany w składzie mleka co jest niewskazane i niebezpieczne.

PAMIĘTAJ!

Gdy wyjmiesz mleko z zamrażalnika zauważysz na jego powierzchni żółtą warstwę – to bardzo cenny składnik odżywczy tłuszcz, wstrząśnij aby wymieszać obie warstwy.

Rozmrażanie pokarmu powinno następować powoli, najlepiej jeśli wyjmiemy je i wstawimy do lodówki – może stać do 24 godzin. Poza lodówką rozmrozi się w kilka godzin. Rozmrożone już mleko może stać poza lodówką do 4 godzin i w tym czasie dziecko musi je wypić. Nie podgrzewamy go, jego ogrzania najlepiej dokonać w delikatnej kąpieli wodnej, stopniowo.

A jak długo można przechowywać mleko?

Istnieje kilka zależności. Inaczej przechowujemy pokarm dla zdrowego dziecka, a inaczej dla wcześniaka.

Zdrowe dziecko

  1. Maksymalnie 8 godzin w temperaturze pokojowej, nie przekraczającej 25 stopni
  2. Maksymalnie 2-5 dni w lodówce, temperatura nie powinna przekraczać 4 stopni. Sprawdź dokładnie poziom temperatury na poszczególnych półkach swojej lodówki, bo może się różnić.
  3. Maksymalnie 2 tygodnie w zamrażalniku w temperaturze -10 stopni.
  4. Do 6 miesięcy w zamrażalce w stanie mrożenia głębokiego – -18 stopni do -20 stopni.

Chore dziecko, wcześniak

  1. Maksymalnie godzinę w temperaturze pokojowej, nie przekraczającej 25 stopni.
  2. Maksymalnie 48 godzin w lodówce w temperaturze do 4 stopni.
  3. Maksymalnie 7 dni w zamrażalniku w temperaturze do -10 stopni.
  4. Przez okres 3-6 miesięcy w zamrażalniku w stanie głębokiego mrożenia od -18 do -20 stopni.