Chusty i nosidła to coraz popularniejsze narzędzia pomagające rodzicom w noszeniu maluszków i starszych dzieci. Śmiało można stwierdzić, że niejednemu z nas ratowały życie! Od kiedy można korzystać z chusty, a kiedy przychodzi czas na nosidełka dla dzieci? Czym różnią się od siebie chusty i nosidła ergonomiczne? Odpowiadamy!

Chusty i nosidła z pewnością ułatwiają życie. Czy jednak można ich używać wymiennie? Czym różni się chusta tkana od nosidełka do noszenia dzieci? Kiedy dziecko jest wystarczająco duże, by włożyć je w nosidło? Jak duże dziecko można wiązać w chustę? 

Chusta czy nosidełko dla noworodka?

Dla noworodków pierwszym wyborem – oczywiście poza noszeniem na rękach – powinna zawsze być chusta. Do wyboru są różne opcje – chusta elastyczna, kółkowa lub – ta najczęściej wybierana przez rodziców – długa. 

Jako doradcy noszenia CarryLove.pl w przypadku najmłodszych maluszków preferujemy właśnie chusty do noszenia, ponieważ dobrze zawiązana chusta zapewnia bezpieczną pozycję noszonego noworodka i zabezpiecza kręgosłup maluszka. Właśnie! Chusta musi być dobrze zawiązana, dlatego większość rozpoczynających przygodę z chustonoszeniem rodziców uczy się wiązać chustę w towarzystwie doradcy noszenia. W CarryLove.pl właśnie w ten sposób swoją chustową przygodę zaczyna większość rodziców – ucząc się z nami w sklepie, swoim domu lub on line

Pozycja dziecka w chuście 

W chuście możemy nosić już noworodki, ponieważ w każdym z jej podstawowych wiązań (np. w kangurku, kieszonce czy wiązaniu na biodrze w chuście kółkowej) maluszek leży na rodzicu. Dzieje się tak ponieważ na samym początku motania maluszka podwijamy mu miednicę. Co to oznacza? Ano to, że plecy dziecka się zaokrąglają (w naturalną kifozę – przeczytaj więcej o rozwoju kręgosłupa noworodka i małego dziecka), nóżki zginają i wchodzą w lekkie odwiedzenie, a główka naturalnie opada na ciało rodzica, nie naciskając na kręgosłup. Dzięki takiemu ustawieniu ciała dziecka w bezpiecznej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej, maluszek nie jest pionizowany, a jego kręgosłup jest na całej długości zabezpieczony i odciążony. Dobrze dociągnięta na ciele dziecka chusta zapewnia mu również stabilizację boczną, która jest kluczowa szczególnie w przypadku jeszcze wiotkich, nietrzymających główki noworodków. 

Zalety chusty do noszenia dziecka, wśród zalet noszenia dziecka w chuście najważniejsze są:

  • chusta jest uniwersalna – pasuje każdemu dziecku i rodzicowi;
  • dobrze zawiązana chusta tkana idealnie dopasowuje się do wielkości i kształtów noworodka i jego opiekuna;
  • w chuście można nosić dziecko na różne sposoby (poznaj różne wiązania chusty tkanej) i w różnych pozycjach (na brzuchu, biodrze lub plecach rodzica);
  • dobrze i symetrycznie dociągnięty na plecach dziecka materiał zabezpiecza pozycję noworodka, jego kręgosłup jest odciążony;
  • dobrze dociągnięta chusta dla też o pozycję rodzica – w szczególności wiązanie kangur, w którym na ramionach dorosłego są charakterystyczne motylki;
  • chusta – poza byciem narzędziem do noszenia dziecka – ma też wiele innych zastosowań (np. kocyk, hamak dla dziecka).

Wady chusty do noszenia dziecka

Chusty tkane mają również wady, które zniechęcają wielu rodziców do podjęcia prób ich wiązania. Wyróżnić wśród nich możemy m. in.:

  • długość chusty – co najmniej 3,6 m, początkowo trudnego do “ogarnięcia” materiału;
  • początkowe skomplikowanie wiązania;
  • niestabilność wiązania, gdy rodzic dopiero uczy się chustonoszenia lub dziecko ma “kryzysy chustowe”;
  • potencjalna trudność zawiązania dziecka z wyzwaniami (np. wzmożone napięcie mięśniowe) czy takiego, które nie jest prawidłowo pielęgnowane (bo np. jest źle noszone na rękach i pojawia się problem z podwinięciem miednicy i prawidłowym spozycjonowaniem maluszka);
  • obawy rodziców, którzy nie są pewni czy poradzą sobie z zawiązaniem poszczególnych wiązań;
  • chusta zajmuje sporo miejsca i jej zawiązanie trochę trwa.

Rodzice, dla których potencjalne wady chusty do noszenia dzieci przewyższają jej zalety bardzo często od razu interesują się nosidełkami do noszenia maluszków. I dla nich doradcy noszenia CarryLove.pl są w stanie znaleźć satysfakcjonujące rozwiązania. O nich piszemy poniżej.

Chusty do noszenia dzieci znajdziesz tutaj.

Pozycja małego dziecka w nosidełku ergonomicznym

Pozycja dziecka w nosidełku ergonomicznym różni się pozycji jaką maluszek przyjmuje w podstawowych wiązaniach w chuście (np. kangur, kieszonka czy plecak prosty). Chodzi przede wszystkich o mniejszą stabilizację boczną dziecka oraz – w zależności od typu nosidełka – mniej lub bardziej siedzącą pozycję noszonego maluszka. 

W nosidełku maluch nie ma podparcia z boku (materiał nie jest tam dociągany), ma za to więcej przestrzeni niż w chuście i może swobodnie wyciągać spod panela ręce (np. na boki). Panel nosidła, który otula plecy dziecka, sięga do karku dziecka, jednak przy braku podwinięcia miednicy nie daje to pełnej stabilizacji główki. Zdarza się, że to rodzic musi podtrzymywać główkę dziecka ręką (lub użyć w tym celu specjalnego kapturka, który jest integralną częścią nosidła).

Nosidełka klamrowe regulowane znajdziesz tutaj.

To wszystko sprawia, że z jednej strony wiele dzieci jest w nosidełkach spokojniejszych niż w chuście, jednak z drugiej – rodzic może mieć problem z ustabilizowaniem ciała malutkiego niemowlaka. Wszystkie to zmienia się wraz z nabywaniem przez dziecko kolejnych umiejętności. Im stabilniejsze dziecko (trzymające już główkę, przetaczające się na boki itd.), tym jego pozycja w nosidełko jest lepsza i bezpieczniejsza. 

Kluczową różnicą pomiędzy chustą i nosidełkiem ergonomicznym do noszenia dzieci jest pozycja noszonego malucha. W nosidle, ze względu na większe niż w chuście odwiedzenie nóżek, dziecko zawsze będzie miało mniej lub bardziej pozycję siedzącą. Zależy to nie tylko od wielkości nosidła, ale też od jego rodzaju. O tym piszemy poniżej. 

Nosidełka hybrydowe regulowane znajdziesz tutaj.

Różne rodzaje nosideł do noszenia dziecka

W CarryLove.pl kupić można nosidełka wielu polskich i światowych firm. Do wyboru są nosidełka regulowane (rosnące razem z dzieckiem) i rozmiarowe (z panelem o stałym rozmiarze, baby lub toddler). 

Rozróżnić możemy również 3 typy nosidełek – klamrowe (zarówno pas biodrowy, jak i pasy naramienne są w nich zapinane na wygodne klamry), wiązane (wszystkie pasy musimy zawiązać) oraz hybrydowe (tzw. chustonosidła, łączące w sobie cechy chusty i nosidełka).

Jakie nosidełko dla noworodka?

Wielu producentów rekomenduje noszenie w swoich nosidełkach dzieci już od 3-4 kg, często opisując je jako narzędzia do noszenia od 0+ (urodzenia), czasem 3+ (miesiące). Jako doradcy noszenia CarryLove.pl faktycznie jesteśmy w stanie wiele nosidełek wyregulować tak, by były dobre nawet dla takich maluszków. Rozmiarowo nosidełko, szczególnie to mniejsze (tzw. baby), może pasować nawet na najmłodsze niemowlaki. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko w pierwszych tygodniach życia nie będzie miało w nim pełnego podparcia ciała oraz poprawnej pozycji do dłuższego noszenia jak w chuście. 

Im młodsze dziecko, tym większą uwagę zwrócić trzeba na jego pozycję i dopasowanie nosidełka. W przypadku maluszków rekomenduje się przede wszystkim małe, regulowane nosidełka. Ze względu na “chustopodobny” przebieg chusty (a więc spod pachy rodzica bezpośrednio pod nóżkę dziecka) szczególnie poleca się nosidełka wiązane i hybrydowe oraz nosidła klamrowe z przepinką pozwalającą na poprowadzenie pasów naramiennych pod nogę (takie rozwiązanie stosuje się np. nosidełku Fidella Fusion czy Kavka Multi Age).

Warto też pamiętać, że dla najmłodszych dzieci dobrane przez doradcę noszenia CarryLove.pl nosidełko ergonomiczne powinno być uzupełnieniem noszenia na rękach czy wożenia w wózku, a nie ich zastępstwem. Wybór i intensywność noszenia należy oczywiście do rodzica, który najlepiej zna potrzeby zarówno dziecka, jak i swoje. Decyzje warto jednak podejmować świadomie, znając plusy i minusy różnych narzędzi do noszenia. 

Chusta czy nosidełko dla starszego dziecka?

W przypadku starszych dzieci, szczególnie już tych samodzielnie siadających wybór tego, czy nosić w chuście, czy nosidełku ergonomicznym należy tylko i wyłącznie do rodzica. Dozwolone jest już wszystko! Za nosidłami w pewnością przemawia łatwość i szybkość zakładania. Z kolei chusty kuszą ich idealnie dopasowującym się do rodzica i dziecka materiałem i mnogością wiązań (już dużo więcej niż wiązania podstawowe). Jak zwykle, ostateczny wybór należy do rodzica.

Warto wiedzieć, że w ofercie CarryLove.pl są chusty i nosidełka zarówno dla maluszków, jak i dla starszaków. Nasi doradcy są w stanie pomóc rodzicom w wyborze najlepszego rozwiązania zarówno w przypadku chęci noszenia noworodka, jak i kilkuletniego dziecka.