Każdy kolejny tydzień w kalendarzu ciążowym przynosi zmiany nie tylko u ciebie, lecz także u rozwijającego się w twoim brzuchu dziecka. Najważniejsze narządy ciała powstają już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu i doskonalą się w kolejnych miesiącach.

Zaledwie w ciągu 38-40 tygodni z jednej zygoty powstaje w pełni ukształtowany człowiek, z oczami, które widzą, uszami, które słyszą i serduszkiem, które bije nawet dwa razy szybciej niż serce dorosłego (ok. 120-160 uderzeń na minutę). Rozwój płodu w każdej ciąży przebiega bardzo podobnie. Dzięki temu lekarz, obserwując wielkość narządów wewnętrznych podczas ciążowego USG, może np. określić wiek dziecka albo wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Poznaj najważniejsze kamienie milowe w kalendarzu ciążowym.

Kiedy zaczyna bić serduszko?

Chociaż maleństwo w 6 tygodniu ciąży (pamiętaj, że kalendarz ciążowy rozpoczyna się nie od dnia zapłodnienia, ale od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) ciągle bardziej przypomina kijankę niż człowieka, to już na tym etapie tworzą się najważniejsze jego organy, w tym serduszko. Bijąca kropeczka w środku macicy, widoczna na tzw. wczesnym USG w 6-7 tygodniu ciąży to dla lekarzy sygnał, że ciąża rozwija się prawidłowo. Małe serduszko bije prawie dwa razy szybciej niż u dorosłego człowieka, mniej więcej 120 razy na minutę. Obliczono, że od pierwszego uderzenia aż do dnia porodu serduszko uderzy aż 54 mln razy.

Jak rozwija się mózg dziecka?

Półkule mózgowe powstały już w 6-7 tygodniu ciąży, ale to był dopiero początek intensywnego rozwoju mózgu. W kolejnych tygodniach mózg rośnie, a między 17 a 20 tygodniem ciąży powstają komórki nerwowe, odpowiedzialne za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych. W 26 tygodniu ciąży kończy się proces kształtowania się połączeń nerwowych, którymi biegną impulsy od oczu, uszu i skóry do kory mózgowej, za to zaczyna się okres fałdowania się kory. Wyjątkowo intensywny rozwój mózgu trwa nie tylko do dnia narodzin, ale o wiele dłużej, aż przez cały pierwszy rok życia dziecka.

W jaki sposób dojrzewają płuca?

Chociaż dziecko swój pierwszy oddech zaczerpnie dopiero w dniu narodzin, to jego układ oddechowy kształtuje się już od pierwszych miesięcy po zapłodnieniu. Najbardziej intensywny rozwój płuc przypada na drugą połowę ciąży, kiedy tworzą się pęcherzyki płucne, w których będzie dochodziło do utleniania krwi krążącej po całym organizmie. Szczególnie istotny jest okres od 26 tygodnia ciąży, kiedy rozpoczyna się produkcja surfaktantu płucnego, czyli substancji lipidowej, wyściełającej pęcherzyki płucne i zapobiegającej ich sklejaniu się. Pełną dojrzałość płuca osiągną mniej więcej w 32. tygodniu ciąży. Dzieci urodzone po tym terminie najpewniej poradziłyby sobie z samodzielnym oddychaniem, bez pomocy respiratora i bez konieczności podania surfaktantu do płuc przez rurkę intubacyjną.