Pokój dziecięcy powinien stanowić miejsce odpoczynku, snu, zabawy, a także nauki i odrabiania lekcji. Tak wiele zróżnicowanych funkcji sprawia, że bardzo mały metraż może stanowić problem. Na szczęście, dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i kilku aranżacyjnym trikom, w łatwy sposób stworzymy wyjątkowo praktyczne i modne wnętrze.

W każdej małej przestrzeni warto zastosować metody, które ją optycznie powiększą. W tym celu zrezygnujmy w ciemnych ścian i podłóg na rzecz jasnych, pastelowych kolorów. Im jaśniejsza „podstawa” pokoju, tym słoneczniejszy i większy będzie się wydawać. Odpadają również ciężkie firany i zasłony – zdecydowanie lepiej sprawdzą się żaluzje, krótkie, lekkie zasłonki, lub rolety. Dostęp światła musi być możliwie jak największy, zarówno w dzień, jak i w nocy. Należy zainwestować w jasną lampę górną, oraz niewielką lampkę biurkową o nieco chłodniejszej barwie światła. Dobrym rozwiązaniem będzie też podłużne lustro przyklejone do ściany. Odbijające się wnętrze pokoju stworzy iluzję dodatkowej przestrzeni.

Niestety, w pokoju dziecięcym nie sprawdzą się meble o połyskujących frontach. Mimo że jest to kolejny, skuteczny trik, który optycznie powiększa metraż, nie warto go stosować. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że na mocno lakierowanych meblach zostają ślady dłoni, odcisków, szybko tworzą się zarysowania i zabrudzenia. Zdecydowanie lepiej zainwestować w matowe i drewniane wyposażenie, które doda wrażenia przytulności i będzie o wiele bardziej praktyczne. Pokój ma być przede wszystkim wygodny i powinien stanowić strefę komfortu naszej pociechy, która bez obaw będzie spędzać w nim czas na swobodnej zabawie, nauce czy odpoczynku.

Jakie meble wybrać do małego pokoju dziecięcego?

Warto postawić na meble kompaktowe, czyli łączone zestawy składające się np. z łóżka niskiego, łóżka na antresoli i regału, oraz przesuwanych półek. Takie „cztery w jednym” to idealne rozwiązanie, gdy chcemy zainwestować w jeden mebel pełniący kilka funkcji. Połączona z łóżkiem praktyczna szafka i przesuwane półki pozwolą na przechowywanie wielu rzeczy, książek, zabawek, za to dodatkowe, wyciągane łóżeczko pozwoli na stworzenie dodatkowego miejsca do spania. Model piętrowy z szafką to idealna opcja do pokoju rodzeństwa lub dla malucha, u którego często nocują koledzy.

Współcześnie oferowane meble dziecięce to ogromny wybór nie tylko stylowych, ładnych, ale i wysoce praktycznych rzeczy. Jeżeli posiadamy standardowy model łóżka, doskonałą opcją będzie zakup dodatkowych, pojemnych szuflad, które umieścimy pod spodem. Pozwolą na wygodne przechowywanie pościeli, zabawek, czy aktualnie nieużywanych przedmiotów, np. zimowych lub letnich ubrań. Zamiast typowego, masywnego biurka, możemy wybrać wąskie konsole z szufladami, na wąskich nogach i o opływowych, symetrycznych kształtach. Wybierając meble, stawiajmy więc na minimalizm i wielofunkcyjność. Wyposażenie dla najmłodszych dostosowane do małych wnętrz znajdziemy przede wszystkim w dobrych salonach meblowych.