Pewnie każdemu rodzicowi zdarzyło się choć raz kupić buty dziecięce, które po krótkim czasie nie nadawały się do dalszego ich noszenia. Choć w dzisiejszych czasach sklepów z tego typu obuwiem jest wiele, to nie każdy producent dba o ich wysoką jakość. Na co więc zwracać uwagę, by zakupione buty były zarówno wygodne, jak i wytrzymałe?

Niezależnie od tego, czy poszukujemy butów do szkoły, czy też butów dla dziecka do noszenia na dworze, warto zadbać o to, by były one możliwie jak najbardziej komfortowe, a przy tym zapewniające właściwy rozwój stopy dziecka. Choć zdaniem wielu osób chodzenie na bosaka jest dla naszych maluchów najzdrowsze, to istnieją sytuacje, w których noszenie butów jest wręcz konieczne, szczególnie jeżeli chodzi o jesień i zimę.

fot. merg.pl

Zwróć uwagę na materiał!

W tych właśnie sezonach ochrona dziecięcych stóp jest niezwykle istotna, ponieważ są one o wiele bardziej narażone na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. To właśnie między innymi dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane dane buty. Niezwykle istotne jest, aby był on możliwie jak najbardziej wytrzymały oraz, by zapewniał maksymalną ochronę zarówno przed niskimi temperaturami, jak i wilgocią. Najlepiej więc wybrać obuwie ze skóry naturalnej, które charakteryzuje się dużą elastycznością oraz możliwością dopasowywania się do kształtu stopy. Ich niezaprzeczalnym atutem jest także bardzo dobra przepuszczalność powietrza.

Odpowiednia elastyczność

Należy również pamiętać, że buty dziecięce nie powinny być twarde ani sztywne. Muszą one być możliwie jak najbardziej miękkie i elastyczne, tak, by bez problemu mogły wyginać się w każdą stronę. Giętkość jest istotna również pod kątem podeszwy, która jednocześnie powinna być antypoślizgowa, cienka oraz dobrze izolująca stopy od podłoża. Tylko w ten sposób ochronimy nasze dzieci przed wilgocią, zimnem oraz ewentualnym upadkiem.

fot. merg.pl

Dopasowanie buta do stopy

Podstawą jest także odpowiednie dopasowanie buta, który nie może być ani za duży ani za mały. W środku powinien ściśle przylegać do stóp, dlatego też powinien być dość wąski. Szacuje się, że luz w stopie powinien wynosić maksymalnie od 5 do 7 milimetrów.

Liczy się też łatwość zakładania na nogę. Bardzo często zdarza się, że obuwie jest dobre na długość, ale istnieje problem podczas jego zakładania. Jeżeli dziecko ma wysokie podbicie nie należy więc wciskać buta przy użyciu siły – wówczas dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie innej pary.